انواع سیر و موسیر
خانه / سیر صادراتی / صادرات سیر به ترکیه و روسیه

صادرات سیر به ترکیه و روسیه

سیر از جمله محصولات کشاورزی معروف و شناخته شده در سبد غذایی ایران و سایر کشورهای دیگر از جمله کشورهای اروپایی، آمریکایی، آسیا و همسایگان ایران است. به همین دلیل صادرات سیر به ترکیه و دیگر کشورها برای کشاورزان و فعالان تجاری و فروشندگان محصولات کشاورزی ایران دارای جایگاه ویژه ای در سال های اخیر بوده است. در سال های اخیر صادرات سیر به ترکیه و روسیه توسط صادر کنندگان ایرانی انجام شده است.
در ادامه اطلاعاتی در مورد صادرات سیر ایران و همچنین چگونگی پرورش و خرید و انواع مختلف گیاه سیر خواهد آمد. چنانچه علاقمند به این مطالب هستید و یا در زمینه کار و شغل خود نیاز به اطلاعات در مورد این محصول دارید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

 صادرات سیر به ترکیه
صادرات سیر ایران

سیر از جمله گیاهانی است که تقریباً در تمام نقاط دنیا به غیر از مناطق قطب و استوایی می‌ تواند کشت شود و به همین دلیل کشورهای زیادی هستند که به کشت سیر مشغول هستند. از جمله برترین صادر کنندگان سیر در دنیا کشور چین است که رتبه ی اول تولید و صادرات این محصول را در اختیار دارد.
سیر در ابتدا در آسیای مرکزی و شرق مدیترانه پرورش داده می شد و بعد از آن جا کم کم به مناطق دیگر دنیا هم برده شد و در آشپزی ملل مختلف به عنوان یک گیاه پر مصرف جای خود را پیدا کرد.
از جمله در کشور ایران در نقاط مختلف و در فصول مختلف گیاه سیر کشت می شود. این گیاه بعد از کشت و برداشت در اشکال مختلف با کیفیت های گوناگون آماده ارسال برای بازار مصرف است.

صادرات سیر به ترکیه
صادرات سیر ایران از جمله صادرات سیر به ترکیه دارای بازارهای مناسبی است که می تواند زمینه خوبی برای کسب درآمد داشته باشد به خصوص این که درآمد ارزی در سال های اخیر جایگاه مهمی را برای صادر کنندگان محصولات مختلف داشته است.
شرایط کشت سیر زیاد پیچیده نیست و کشت آن نسبت به صیفی جات و محصولات کشاورزی دیگر این مزیت را دارد. سیر هر منطقه از ایران ویژگی و طعم و ظاهر خاص خود را دارد و این ویژگی این امکان را فراهم می کند که با توجه به سلایق مختلف بازار مصرف بتوان هر محصولی را متناسب با ذائقه مشتری در مناطق مختلف ایران پیدا کرد.

 صادرات سیر به ترکیه
اخبار صادرات سیر

کاشت و برداشت و تولید محصول سیر فرآیند خاص خود را دارد اما باید دقت داشت:

 1. محصولی که تولید می شود باید ظاهر درشت یک دست و با کیفیت داشته باشد.
 2. دارای یخ زدگی و خشکی و خرابی نباشد.
 3. طعم آن باید متناسب با بازار مصرف انتخاب شود.

برای به دست آوردن نتیجه مطلوب باید به کمک روش های علمی محصولی را به دست آورد که بهترین حالت ممکن را برای صادرات داشته باشد و مشتریان را برای خرید بیشتر ترغیب نماید.
بعد از طی مراحل و انتخاب محصول و آماده کردن برای صادرات باید به اخبار به روز و اطلاعات موثق دسترسی داشت تا برای محصول قیمت و بازار مناسبی برای فروش پیدا کرد.
برای اطلاعات از اخبار صادرات سیر می توانید از طریق راه های ارتباطی این سایت با فروشندگان و کارشناسان در ارتباط باشید. در این بخش آمادگی لازم برای پاسخ به سؤالات و راهنمایی برای فروش به صرفه و موفق فراهم شده است.

صادرات سیر به ترکیه
کشور ترکیه

کشور ترکیه یکی از همسایگان ایران است که دارای اماکن دیدنی زیادی است. ترکیه همان طور که می دانید یکی از کشورهای توریستی محسوب می شود و هر ساله تعداد زیادی از گردشگران به این کشور سفر می کنند. به دلیل توریست پذیری زیاد این کشور قاعدتاً نیاز به مواد غذایی هم در این کشور زیاد است چون باید هم پاسخگوی نیاز داخلی این کشور باشد و هم به صنعت غذای این کشور امکان کافی بدهد که پاسخگوی گردشگران خارجی باشد.
از این رو کشور ترکیه موقعیت مناسبی دارد که مقصد صادرات مواد غذایی و کشاورزی باشد. ترکیه از لحاظ مسافت بین ایران و این کشور هم مسیرهای خوب و متعددی دارد که هم شامل مسیرهای زمینی و هم شامل مسیرهای هوایی می شود. این امکان را برای صادرات سیر به ترکیه باید در نظر گرفت که کدام مسیر را با توجه به نوع صادرات خود می خواهیم انتخاب کنیم صادرات از طریق زمینی یا از طریق دیگر که هر کدام اقتضائات خاص خود را دارد.

 صادرات سیر به ترکیه
بین غذاهای ایرانی و غذاهای ترکیه ای شباهت های نسبتاً زیادی وجود دارد و مواد گیاهی که در غذاهای ایرانی استفاده می شود در غذاهای ترکیه ای هم کاربردهای زیادی دارد. از جمله این محصولات کشاورزی سیر است که در آشپزی و صنایع غذایی ترکیه جایگاه خوبی دارد و بازار مناسبی برای فروش محصول سیر ایجاد می کند.
اگر مایل به تجارت و صادرات محصولات کشاورزی از جمله سیر هستید می توانید کشور ترکیه را با توجه به مواردی که به آن اشاره شد به عنوان یکی از همسایگان بالقوه که بازار خوبی برای فروش محصولات کشاورزی ایران دارد در نظر بگیرید.

 صادرات سیر به ترکیه
صادرات سیر به ترکیه

پس از تولید سیر با کیفیت و مناسب عرضه به بازارهای خارجی باید به جدا کردن و سورت کردن سیر اقدام کرد. باید اقلام با کیفیت تر را جدا کرد و سپس با بسته بندی مناسب روانه بازار کرد.
در بسته بندی سیر نکاتی را باید لحاظ کرد از جمله:

 • این که اندازه بسته بندی ها با توجه به مقداری که آماده ارسال است چقدر باید باشد.
 • باید دقت داشت بسته بندی طوری باشد که علاوه بر ایجاد زیبایی و ظاهر مناسب برای نمایش محصول بتواند از محصول تا زمانی که به مقصد می رسد به خوبی محافظت کند.
 • فصل مناسب برای برداشت محصول سیر اوایل تابستان است. اگر چنانچه علاقمند یا از فعالان بازار صادرات سیر به ترکیه یا دیگر کشورهای همسایه ایران هستید باید زمان مناسب برای برداشت و خرید محصول را در نظر داشته باشید.

 صادرات سیر به ترکیه
به جز محصول پیاز مانند گیاه سیر از برگ های سبز این گیاه هم تا زمانی که کامل رشد نکرده و سفت و سخت نشده می توان به عنوان یکی از سبزیجات استفاده کرد. البته قطع کردن این برگ های سبز گیاه که بیرون از خاک است مزیت دیگری هم دارد این که باعث می شود قسمت غده مانند سیر که داخل خاک است بیشتر و بهتر رشد کند.
زمانی که برگ های سبز گیاه سیر تغییر رنگ می دهند و شروع به زرد شدن می کنند زمان مناسب برای برداشت فرا می رسد. زمان برداشت سیر از اواخر بهار تا اواسط تابستان است که البته بستگی کامل به زمانی دارد که سیر کاشته شده است.

 صادرات سیر به ترکیه
صادرات سیر در سال ۹۸

سیر تولید شده در ایران که عمدتاً شامل:

 1. سیر خشک
 2. سیر سفید
 3. سیر قرمز

می شود هر ساله به کشورهای مختلف صادر می شود. از جمله صادرات سیر به ترکیه و روسیه و کشور عراق در سال های گذشته صورت گرفته است. صادرات سیر در سال ۹۸ هم مانند سال های گذشته انجام شده است و کشاورزان و صادر کنندگان ایرانی محصول خود را به فروش رسانده اند.
اگر بعد از برداشت سیر قصد این را دارید که سیر خشک تولید کنید نیاز است که برگ های سبز سیر را تا ۳ سانتی متر بالای قسمت غده مانند قطع کنید. سپس برای خشک کردن سیر به شکل طبیعی لازم است که یک الی دو هفته سیر را در مقابل نور خورشید قرار دهید.
بعد از این مدت رطوبت موجود در سیر به حداقل می رسد و این امکان را فراهم می کند که بتوان این محصول را با راحتی بیشتری انبار کرده و در فصول مختلف به فروش و مصرف رساند.

صادرات سیر به ترکیه
قیمت سیر در عراق

کشور عراق یکی از همسایگان غربی ایران است که مرز خاکی مشترک با ایران دارد. همچنین آب و هوا و اقلیم این کشور به شکلی است که تنوع لازم را برای پرورش و کشت گیاهان مختلف به خوبی دارا نمی باشد.
سیر هم یکی از محصولات کشاورزی است که در کنار محصول دیگر در سال های اخیر به این کشور فرستاده شده است. قیمت سیر در عراق را با توجه به فاکتورهای مختلفی می توان تعیین کرد از جمله کیفیت محصولی که فرستاده است و قیمت تمام شده محصول برای تولید کننده می تواند از این موارد باشد.
این نکته را باید در نظر داشت که ارسال محصولات به کشور عراق می تواند از طریق زمینی به راحتی از ایران صورت بگیرد و امکان بالقوه و ویژه ای را فراهم می کند که بتوان به راحتی محصول خود را به بازارهای این کشور ارسال کرد.
کشور ایران در بین کشورهایی قرار دارد که جزء تولید کنندگان عمده سیر در جهان هستند این امکان وجود دارد که علاوه بر تأمین نیاز داخل کشور بتوان این محصول را به بازار کشورهای دیگر ارسال کرد.

صادرات سیر به ترکیه
صادرات سیر به روسیه

روسیه یکی از همسایه های شمالی ایران است که مبادلات تجاری با ایران دارد. صادر کنندگان محصولات کشاورزی محصولات خود را در سال های اخیر به این کشور صادر کرده اند.
صادرات سیر به روسیه یکی از زمینه های تجاری بوده که امکان آن برای صادر کنندگان ایرانی فراهم شده است.
انواع محصولاتی که می توان به جز مصرف تازه و مصرف سیر خشک به صورت خام در نظر گرفت شامل موارد زیر است:

 • انواع محصولات غذایی مثل ترشی و فرآورده های گوشتی که از سیر به عنوان یک طعم دهنده در کنار محصول اصلی خود استفاده می کنند.
 • پرک سیر: سیرخشک که به صورت لایه ای برش خورده و ظاهر خوبی برای فروش و صادرات دارد.
 • گرانول سیر: سیر خشک را به شکل دانه های ریزتر در می آورند که برای استفاده در صنایع غذایی مطلوب است.

تمامی این محصولات قابلیت این را دارد به دلیل ماندگاری بالاتر نسبت به محصول سیر تازه به بازار کشورهای دیگر فرستاده شود.

 صادرات سیر به ترکیه
وضعیت صادرات سیر در سال ۹۸

گیاه سیر برای تشکیل غده که معمولاً قسمت اصلی برای مصرف گیاه است با توجه به میزان حرارت و رطوبت و شرایط محیطی که در آن قرار دارد رشد می کند. هر قسمت از ایران با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیمی متفاوت دارای محصول سیر متفاوتی است. هر کدام از این محصولات قیمت ها و مقصدهای مختلفی برای فروش دارند.
اگر چنانچه قصد دارید که اطلاعات جامع در زمینه بازار مصرف این محصول و وضعیت صادرات سیر در سال ۹۸ داشته باشد می توانید از طریق راه های ارتباطی که در سایت قرار داده شده است با کارشناسان در ارتباط باشید.

 صادرات سیر به ترکیه
سیر مناسب برای صادرات

سیر با توجه به مقصدی که برای فروش آن انتخاب شده است دارای کیفیت و ظاهر متفاوتی است. سیر مناسب برای صادرات باید تمام خصوصیات مورد نظر خریداران آن را داشته باشد. مثلاً اگر خریداران خواستار نوع خاصی از محصولات سیر مثل پودر سیر گرانول سیر یا پرک سیر هستند یا نیاز به سیر خشک دارند، یا تمایل به خرید سیر تازه از ایران دارند. هر محصول با توجه به نیاز خریدار باید تهیه و آماده فروش شود.
موارد مصرف گیاه سیر را می توان به طور کلی به دسته های زیر تقسیم کرد:

 1. مصرف تازه به صورت یکی از صیفی جات در آشپزی.
 2. مصرف سیر خشک در آشپزی و فرآورده های صنعتی و غذایی.
 3. سیر به عنوان یک دارو و درمان گیاهی.

صادرات سیر به ترکیه
مجموعه صادر کننده سیر در کشور

در کشور ما مجموعه های مختلفی هستند که هر کدام سالانه مشغول فعالیت و خرید و فروش سیر در داخل ایران و برای ارسال به کشورهای همسایه هستند. اگر تمایل دارید که بهترین مجموعه صادر کننده سیر در کشور را بشناسید و با آن ها همکاری داشته باشید یا از اطلاعات آن ها استفاده کنید می توانید از طریق راه های ارتباطی سایت اقدام کنید.

صادرات سیر به ترکیه
خریداران سیر ایران

خریداران سیر ایران در سال های اخیر کشورهای زیر بوده اند:

 1. روسیه
 2. ترکیه
 3. عراق
 4. پاکستان
 5. گرجستان
 6. ترکمنستان
 7. آذربایجان
 8. اوکراین
 9. کشورهای حاشیه خلیج فارس

صادرات سیر به ترکیه

پس از برداشت سیر هر ساله کشاورزان از سیری که تولید شده مقداری را به عنوان بذر نگه می دارند این سیرها باید کیفیت مناسبی داشته باشد و اندازه آن مناسب کاشت باشد. هیچ گونه مشکل ظاهری یا فساد و خرابی در این بذرها نباید وجود داشته باشد چون هر کدام باعث تولید محصول معیوب و خراب خواهد شد. با انتخاب مناسب بذر در سال های آینده محصول مرغوب و با کیفیت تولید خواهد شد.
از جمله استان هایی که سیر در آن ها تولید می شود و محصول سیر آن ها دارای کیفیت و شهرت بالا است می توان استان های زیر را نام برد:

 1. همدان
 2. اردبیل
 3. تبریز
 4. شیراز
 5. دزفول
 6. مازندران
 7. مشهد.

صادرات سیر به ترکیه

امتیاز
5٫0
درحال ارسال
امتیاز شما به مطلب 5 (1 امتیاز)
جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مجموعه کشاورزی سودا سه پیاز
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09120954655
آدرس کانال: tejaratmosir@
پست الکترونیکی:info@sowdasepiaz.com

مطلب پیشنهادی

فروش سیر صادراتی

فروش سیر صادراتی به صورت خشک و تازه

خرید سیر خشک صادراتی به صورت مستقیم و بدون واسطه امکان پذیر است می توان …

سیر و موسیر
کانال موسیر ایران کانال سیر ایران